7 fjalë për të shprehur një dëshirë

Fjalët janë gjëja më e shtrenjtë që kam në jetë. Me to mund të shpreh veten, sidomos në të shkruar.
Mund të të bëj të ndiesh atë që unë ndjej, të vuash me mua, të dashurosh si unë, të gëzosh e të ndihesh mirë.

Fjala (e.) – element me vlerë i një fjalie ose shkrimi. Një fjalë e vetme ose shumë fjalë së bashku formojnë fjalinë.

Tani, dua të njiheni me shtatë fjalë nga bota që përdoren për të shprehur një dëshirë të caktuar.

Appetence (e.) – reagim instiktiv, dëshirë ose një lidhje natyrale dhe tërheqëse midis dy personave.
Fjala rrjedh nga frëngjishtja dhe lexohet : ‘ap-i-tens.

Velleitie (e.) – një dëshirë për të pasur diçka e cila për një arsye ose një tjetër nuk ndiqet dot nga veprime për ta kthyer në realitet.
Origjina e fjalës është latine dhe lexohet: vel-‘IE-i-‘tE.

Basorexia (e.) – dëshira e madhe për të puthur.

Aphrodysia (e.) – dëshirë tunduese seksuale.
Rrjedh nga greqishtja dhe lexohet: af-ruh-dee-zhuh.

Concupiscible (mb.) – ia vlen për t’u dëshiruar.
Origjina e fjalës është greke dhe lexohet: ‘kon-kU-pis-ib-Ja / CON-cue-PiS-ibbl.

Αποτέλεσμα εικόνας για something worth wishing

Apodysophilia (e.) – dëshira për të hequr të gjitha rrobat.

Cheiloproclitic (mb.) – të pasurit e një dëshire erotike ndaj buzëve të dikujt.
Lexohet: ‘chE-lO-prO-‘kli-tik.

 

 

Burimi: Word 

 

 

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s